История на винопроизводството в България
Първите вина на територията на съвременна България се появяват още преди нашата ера – по времето на траките, за което свидетелстват множество археологически находки под формата на древни глинени съдове и златни чаши.
Гроздови насаждения са били разположени в речните долини и в райони на големи черноморски пристанища. Значително влияние върху развитието на българското винопроизводство имало съседството с Византия и раждането на християнството. Първите винарски изби се появяват в манастири, след което представители на светското население поемат традицията. Изградени са подземни складове в Плиска, Търново, Преслав.
Вината на България: история, особености, класификация, най-добрите вина
Плодородните земи на Балканския полуостров раждат много прекрасни напитки.
Първите вина на територията на съвременна България се появяват още преди нашата ера – по времето на траките, за което свидетелстват множество археологически находки под формата на древни глинени съдове и златни чаши. Гроздови насаждения са били разположени в речни долини и в райони на големи черноморски пристанища. Значително влияние върху развитието на българското винопроизводство имаше съседство с Византия и раждането на християнството. Първите винарски изби се появяват в манастири, след което представители на светското население поемат традицията. Изградени са подземни складове в Плиска, Търново, Преслав.
По-нататъшното развитие на винарското изкуство довело до появата на специални университетски курсове по изучаване на енологията и търсенето на нови решения в областта на производството на вино. През целия XIX век България многократно е представяла своите продукти на международни изложби. Преживявайки епидемията от филоксерата, увеличаването на износа на вино в средата на 20 век и антиалкохолната кампания през 80-те години, местното винопроизводство тръгва по пътя на усъвършенстване и въвеждане на нови технологии.
Днес производството на вино от грозде се извършва главно от частни предприятия, които обръщат голямо внимание на завладяването на външните пазари.
Повече от сто хектара са запазени за лозя в страната, броят на малките и големи винарни е около 150. Всяка ферма е специализирана в собствените си сортове и технологии. Има обаче функции, общи за цялата винарска индустрия.
Последни коментари