Процесът на химическо чистене
Процесът на химическо чистене включва няколко стъпки:
- инспекция, запознаване с етикетирането и препоръките за грижа на производителя;
- третиране на петна със специални разтвори;
- потапяне в машината и сухо почистване в среда на разтворители;
- сушене;
- гладене, пресоване, опаковане и т.н.
Първоначално специалистите по химическо почистване правят оглед на дрехата и избират подходящия вариант на третиране: сухо или мокро почистване. Компаниите спазват всички препоръки за грижа за продуктите, посочени от производителя. Приетите артикули се проверяват за повреда, цялата информация е посочена в договора.
По нататък, петната се третират с помощта на специални средства. Приемат се дрехи за химическо почистване с различни видове петна, но всеки клиент трябва да има предвид, че може да се постигне възможно най-добър резултат, ако дрехата е доставена веднага след замърсяване.
На третия етап дрехата се потапя в специална машина, където се намира в среда със сух разтворител. След като се извади от машината, тя преминава през процеса на сушене и довършване. На последния етап понякога са необходими някои възстановителни работи.
Аква-почистване
Процесът е по-мек и щадящ, подходящ за деликатни тъкани. Тя включва третиране на замърсения продукт във вода с разтворени детергенти. Подходящ е за сватбени рокли и дрехи, украсени с мъниста и люрекс. Аква-почистването се използва за почистване на палта, пухени якета, продукти от коприна и вълна, ако химическото чистене е опасно и редовното пране не е ефективно.
В химическото чистене се приемат неща само след щателна проверка.
Клиентът е предупреден за всички възможни рискове и негативни последици от химическото почистване (тъканта може да се разтегне или да се свие). Не се приемат продукти, изтъркани със степен на износване над 75% и неща с поставен знак за химическо чистене на техните етикети. Специалистът трябва да предупреди за възможни промени в тъканите, а клиентът да се съгласи за вида на обработката. В зависимост от начина на почистване на прането зависи вероятността от деформация на дрехата.
Кога химическото почистване не може да помогне
Химическото почистване не винаги е в състояние да се справи с всички видове замърсявания. Понякога е възможно да не могат да се премахнат стари петна или мръсотия, които са се появили върху деликатни тъкани. Ако сте оцветили любимото си нещо с маркер, мастило, кръв, лекарство, ориенталски подправки, боя или масло, незабавно трябва да потърсите помощ от специалисти. Колкото по-бързо се стартира процесът, толкова по-голяма е вероятността да се справите с такова замърсяване и да върнете изделието в първоначалното си състояние.
Дали да дам дрехите за химическо почистване или да се справя сам със замърсяването?
Трезво оценете силата си. Ако дънките, изцапани с пръст, могат лесно да се изперат в пералня машина, по-добре е да поверите почистването на връхни дрехи и кожени изделия на професионалисти, както и грижите за възглавници, одеяла, килими, покривала. Процедурата ще бъде полезна също и за детски неща и играчки.
Последни коментари