Кой се нуждае от лечебна гимнастика
Като превантивна мярка са показани физиотерапевтични упражнения за всички, започвайки почти от раждането. Но този метод на лечение се препоръчва особено за хора със заседнала работа и заседнал начин на живот. Както и за: при остеохондроза, коксартроза и други заболявания на опорно-двигателния апарат; за лечение на постурални разстройства (сколиоза), плоско стъпало; при възстановяване от наранявания; като елемент на рехабилитация след инсулт; със заболявания на дихателната система (бронхиална астма, обструктивен бронхит) и след операции на гърдите; за укрепване на сърдечно-съдовата система и възстановяване от операция на сърцето; със стомашно-чревни заболявания (гастрит, колит, холецистит, синдром на мудното черво); по време на бременност и в подготовка за раждане.
За превантивни цели упражненията по лечебна гимнастика могат да се провеждат абсолютно независимо (с независим подбор на набор от упражнения), за терапевтични цели – след консултация със специалист: индивидуално, индивидуално с инструктор по лечебна гимнастика в малки групи (2-4 души), под формата на групово обучение (до 12 души ).
Как преминават часовете по лечебна гимнастика
След като се извършат всички необходими прегледи и имайки представа за общото здравословно състояние, лекарят по лечебна гимнастика избира индивидуално набор от упражнения (общо активни, за цялото тяло и за конкретна мускулна група) и определя дозировката на натоварванията (терапевтични, тонизиращи или тренировъчни). Всеки урок е разделен на три етапа: въвеждащ (ходене, леко загряване), основен (8-12 специални упражнения), последен (възстановяване на дишането, релаксация).
Продължителността на урока може да варира от 10-15 минути в началото на лечебния курс до час – в края. И важна характеристика на тренировъчната терапия е избягването на модела. Човешкото тяло се адаптира много бързо към натоварвания и буквално след няколко упражнения постоянно изпълняваното упражнение престава да изпълнява терапевтичната си функция. Затова инструкторът по лечебна гимнастика постоянно променя видовете упражнения, насочени към една и съща мускулна група.
Например: За да разтегнете мускулите на гърба и задната част на бедрото, упражнението „Стоене“ може да се приложи отначало: краката заедно, наклонете се напред и надолу, за да докоснете дланите на пода, поддържайки краката плоски.
След няколко урока това упражнение се заменя с друго, насочено към работата на същата мускулна група.
Изходно положение: краката са широко разположени, чорапите са насочени напред, краката са огънати в коленете колкото е възможно, тазът е спуснат колкото е възможно повече (общо положение – клякам с крака широко раздалечени); дланите почиват на пода малко пред таза. След това краката се изправят в коленете, а тазът е повдигнат нагоре, дланите не слизат от пода, а гърбът не трябва да бъде заоблен. И се върнете в изходна позиция.
Последни коментари